اجرای پوشش عایق معدنی ضد حریق

عملیات اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و تنفسی

 

پوشش های ضد حریق حالتی عایق را در برابر حریق ایجاد می کند که از سطوح زیرساختی  و فلزی ساختمان و یا سازه های مختلف حفاظت می نماید و یا به طور کلی از بسیاری از سطوح و تجهیزات در برابر حریق محافظت می نماید که معمولاً دارای تاخیر حرارتی تا 2 ساعت می باشند.

 این پوشش در واقع مامور اصلی پدافند عامل و محافظت از سازه های ساختمانی و صنعتی در برابر حریق و آتش سوزی می باشد.

اعمال یک سیستم ضد حریق و عایق در برابر حرارت ملزم به رعایت گواهی نامه های خاصی می باشد تا سازه مذکور امتیاز استاندارد برای ضد حریق بودن را از سازمان آتشنشانی کسب نماید. اصطلاح "fireproofing" در رابطه با استانداردها مورد استفاده قرار گیرد.

 همانطور که در مشخصات آیینامه های آتشنشانی مشترک آمریکای شمالی منعکس شده است (استاندارد UL) .

آیتم ضد حریق برای سازه های مختلف متغییر است و شرایط ثابتی ندارد بلکه معیارنهایی مقاومت در برابر حریق - تاخیر حرارتی می باشد که در این مواقع مطرح می شود و بنا به استاندارد آیینامه های آتشنشانی صورت می گیرد.

 

mineral firproof structures

 

بازارهای مورد استفاده از این قبیل پوشش های صنعتی-ضد حریق

 

  • ساخت و سازهای تجاری
  • ساخت و ساز های مسکونی و بیشتر در اسکلت های فلزی
  • ساخت و ساز صنعتی
  • ساخت و ساز دریایی (کشتی)
  • کاربرد در سطوح آیرودینامیک
  • کاربرد در دیوارها و سقف های بتنی تونل هایی با کاربری های مختلف
  • کاربرد در عملیات استخراجی در معادن برای کاهش خطرات تجهیزات و حفاظت زمانی از پرسنل و افراد در برابر حریق و به تاخیر انداختن تخریب سازه ها در آتش سوزی

 

کاربری اساسی این پوشش ها و عایق های ضد حریق

 

دمای بحرانی که اسکلت ها و سطوح فلزی تغییر شکل نداده و تاحدودی کاربری خود را حفظ می کند ۵۴۰ درجه سانتی گراد می باشد.

دمای بحرانی کابل های الکتریکی فشار قوی که کاربری خود را از دست می دهند دمای ۱۴۰ درجه سانتی گراد می باشد.

بر روی مخازن شیمیایی برای جلوگیری از انفجار و جوشیدن مواد بایستی بر روی این سطوح پوشش و عایق های ضد حریق اجرا شود.

از پوشش ها و عایق های ضد حریق در سکو های دریایی و سازه های فلزی موجود پالایشگاه های نفت و یا کارخانه شیمیایی برای حفظ سازه های فولادی - استراکچر زیر دمای بحرانی حدود 540 درجه به کار برده می شوند.

بتن مسلح و سطوح بتنی موجود در تونل ها و سازه های بتنی از جمله محیط های صنعتی ای هستند که پوشش های ضد حریق نانو و پیشرفته در آن کاربرد دارد.

 

mineral firproof structures 23

 

تاریخچه عایق ها و پوشش های ضد حریق

 

آزبست یکی از مصالح قدیمی کاربردی و مورد استفاده در مصالح نسوز می باشد و یا به تنهایی، یا همراه با پوششی از قبیل سیمان، به صورت پاششی یا ورق فشرده یا به عنوان مواد افزودنی به انواع مواد و محصولاتی با قابلیت نسوز، از جمله پارچه هایی برای لباس های محافظ و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفته است . از آنجایی که بعدا سرطان زا بودن آزبست اثبات شد، مواد صنعتی جایگزینی به جای آن مورد استفاده قرار گرفت.

مواد Endothermic نیز تا حد زیادی مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم در حال استفاده هستند، مانند گچ، بتن و دیگر محصولات سیمانی. نسخه های بیشترو تکامل یافته از این مواد در صنعت آیرودینامیک، موشک های بالستیک بین قاره ای (ICBMs) و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در هنگام آتش سوزی در ساختمان ها ، اسکلت های فلزی به علت افزایش دما، قدرت ساختاری و مفید خود را از دست می دهند.