پوشش ضد حریق آذرکولیت C500 پایه سیمانی ، مقاوم حرارت

معرفی پوشش ضد حریق c500 آذرکولیت

پوشش ضد حریق آذرکولیت سی ۵۰۰ (Azarculite c500) اسکلت فلزی

 

لزوم محافظت اسکلت ساختمان با پوشش ضد حریق سازه فولادی در برابر حریق بعنوان مهمترین قسمت محافظت غیر عامل، باید مدنظر طراحان و محاسبان سازه قرار گیرد. اجرای پوشش ضد حریق سازه های فلزی از مهمترین و کاربردی‌ ترین روش های محافظت سازه در رشته مهندسی حریق به شمار می آید. در این روش بیشتر ستون‌ها و تیرهای اصلی سازه جهت محافظت قاب های سازه ‌ای در مقابل حریق توسط پوشش ضد حریق سازه فولادی پوشش داده می شوند. در صورت لزوم دیوارها، سقف ها ، کف ها و سایر موارد مقاوم سازی غیرعامل در مقابل حریق می ‌باشند که در موارد و کاربری‌های خاص، عایق سازی می‌شوند. فولادهای سازه‌ای (ST-37)، نقطه حرارت خمش یا به اصطلاح خمیدگی تقریبا ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد دارند و نیمی از مقاومت خود را در دمای ۵۰۰ درجه از دست می‌دهند ، بنابراین سازه فولادی بدون پوشش ضدحریق در برابر حریق بسیار آسیب‌پذیر بوده و نیازمند مقاوم‌ سازی در مقابل حریق با استفاده از پوشش ضد حریق(Azarculite c500)سازه فولادی می‌باشند. مطابق دستورالعمل ISO و BS 476 فلز آهن بدون پوشش ضد حریق سازه فولادی در مدت زمان کمتر از۱۰دقیقه پس از آتش سوزی به دمای ۵۰۰ درجه می‌رسد که این دما، نقطه خمش فلز آهن بوده و طبق مطالب فوق ۵۰ درصد مقاومت خود را از دست می‌دهد. در اکثر پروژه ‌ها همچون نیروگاه به دلیل بالا بودن خطر حریق و آتش‌سوزی نیاز است تا سازه به خصوص سازه های فلزی توسط پوشش ضدحریق نسبت به حریق احتمالی مقاوم سازی شود،مواد ضدحریق آذرکولیت سی ۵۰۰این شرکت تماماً شرایط های لازم ذکر شده را دارامی باشد.

 

c500 fireproof

 

عملیات اجرای پوشش های ضد حریق سیمانی

پوشش های ضد حریق حالتی عایق را در برابر حریق ایجاد می کند که از سطوح زیرساختی  و فلزی ساختمان و یا سازه های مختلف حفاظت می نماید و یا به طور کلی از بسیاری از سطوح و تجهیزات در برابر حریق محافظت می نماید که معمولاً دارای تاخیر حرارتی تا 2 ساعت می باشند.

 این پوشش در واقع مامور اصلی پدافند عامل و محافظت از سازه های ساختمانی و صنعتی در برابر حریق و آتش سوزی می باشد.

اعمال یک سیستم ضد حریق و عایق در برابر حرارت ملزم به رعایت گواهی نامه های خاصی می باشد تا سازه مذکور امتیاز استاندارد برای ضد حریق بودن را از سازمان آتشنشانی کسب نماید. اصطلاح "fireproofing" در رابطه با استانداردها مورد استفاده قرار گیرد.

 همانطور که در مشخصات آیینامه های آتشنشانی مشترک آمریکای شمالی منعکس شده است (استاندارد UL) .

آیتم ضد حریق برای سازه های مختلف متغییر است و شرایط ثابتی ندارد بلکه معیارنهایی مقاومت در برابر حریق - تاخیر حرارتی می باشد که در این مواقع مطرح می شود و بنا به استاندارد آیینامه های آتشنشانی صورت می گیرد.

 

mineral firproof structures

 

بازارهای مورد استفاده از این قبیل پوشش های صنعتی-ضد حریق

 • ساخت و سازهای تجاری
 • ساخت و ساز های مسکونی و بیشتر در اسکلت های فلزی
 • ساخت و ساز صنعتی
 • ساخت و ساز دریایی (کشتی)
 • کاربرد در سطوح آیرودینامیک
 • کاربرد در دیوارها و سقف های بتنی تونل هایی با کاربری های مختلف
 • کاربرد در عملیات استخراجی در معادن برای کاهش خطرات تجهیزات و حفاظت زمانی از پرسنل و افراد در برابر حریق و به تاخیر انداختن تخریب سازه ها در آتش سوزی

 

در این مقاله سعی بر انتشار مطلبی در مورد پوشش های ضد حریق داشتیم. پوشش های ضد حریق در بازار ایران از چند نوع مواد پایه و اولیه رایج تولید می شوند که برخی از این پوشش های عبارت اند از

 1. پوشش ضد حریق پایه سیمانی
 2. پوشش ضد حریق پایه گچی
 3. پوشش ضد حریق پایه رنگ نانو حلال آب
 4. پوشش ضد حریق بر پایه ی رزین های اپوکسی