پوشش ضد حریق اسکلت فلزی

پوشش ضد حریق حلال آب - فرمولاسیون نانو

پوشش های ضد حریق حلال آب ، مانند مواد رنگی هستند که در دماهای پایین بی اثر هستند اما این گونه از پوشش عملکرد واقعی خود را در دمای ۲۰۰ - ۲۵۰ درجه سانتی گراد نشان داده و به صورت کاملا از پیش تایین شده دچار تورم و انبساط می شوند.

 دمای وارد شده به اسکلت فلزی در صورت اجرای پوشش ضد حریق ، اندک می باشد و سطح فلزی خواص مقاومتی خود را از دست نمی دهد.

 به عنوان نتیجه ، در اثر حریق و آتش سوزی ، پوشش اجرا شده متورم شده و سطحی را ایجاد می کند که محافظ حرارتی اسکلت فلزی می باشد.

 

fire resistant water base materials

 

پوشش های جدید و با تکنولوژی بالا  و قابلیت ضد حریق آن را می توان به دو دسته گسترده و تخصصی تقسیم نمود :

 • فیلم ضخامت ئایین نانو
 • فیلم ضخامت متوسط حلال آب

 پوشش های رنگی با فیلم نازک یا بر پایه حلال آب و عمدتا برای نمای بیرونی  استفاده می شود و با تکنولوژی نانو اصلاح شده است .

و پوشش های ضخیم سیستم تک لایه برای پوشش های صنعتی و حساس ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد که در صورت حریق و آتش سوزی در معرض حرارت بسیار بالایی قرار می گیرد.

پوشش های ضد حریق در اجرای سیستم تک لایه سیستم های پوشش دهی با فیلم ضخیم ، به طور کلی دارای سه مرحله

 • یک آغازگر
 •  یک پایه (قسمتی اصلی که در آتش واکنش می دهد)
 •  و یک پوشش سیلر

کاربرد عایق های ضد حریق

این پوشش ها عمدتاً در ساختمان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به مقاومت در برابر آتش 30، 60 و 90 دقیقه دارند-به اصطلاح تاخیر حرارتی.

 در سال های اخیر تعدادی از محصولات توسعه یافته اند که می توانند مقاومت 120 دقيقه اي را ارائه دهند. آنها می توانند در داخلی یا خارج سازه ها و اسکلت های فلزی از محل استفاده شوند.

به طور کلی، اکثر پوشش های ضد حریق کاربردی که در اجرای پوشش های ضد حریق به کار می روند حلال آب می باشند.مواد ضد حریق حلال آب نیز تمایل دارند که دامنه وسیعتری از بخشی که در آن اجرا شده اند را پوشش دهند و می تواند از سطوح مختلف ساختمانی حفاظت به عمل بیاورند.

برای پوشش دادن سطوح دکوراتیو ، می توان از پوشش های حلال آب استفاده کرد. در صورتی که نیاز به تزئینی یا ایجاد نما باشد، بایستی این پوشش های مناسب و ایده آل باشند که در قالب سیستم چند لایه ی پوششی اجرا می شوند .

پوشش های ضد حریق با فيلم هاي ضخامت کم داراي مزيتهايي هستند که به راحتي ميتوانند نقاط پیچیده و تو در تو را پوشش دهند و حتی بعد از این مرحله هم می توان اقدام به نصب تجهیزات نمود .

نسبت های توسعه و انبساط پوشش های ضد حریق متورم شونده ، با فرض کیفیت یکسان حدود 50: 1 است، به عنوان مثال یک پوشش

 با ضخامت 1 میلی متر در هنگام آتش سوزی به حدود 50 میلی متر گسترش می یابد.

پوشش دهی ضد حریق اسکلت های فلزی در خارج از  کارگاه ساخت و ساز

implementation outdoors fire

این سری از تکنیک هایی که قطعات در ابتدای امر در خارج از کارگاه و در یک کارگاه تولیدی دیگر به صورت باز و پرتابل پرداخت شده ، ابتدا در انگلستان رواج یافت و سپس در سایر کشورها مرسوم شد .

 

انجام این گونه از پوشش های صنعتی معمولاً در خارج از کارگاه ساختمانی وبا استفاده در یک تاسیسات کارگاهی دیگر که به خوبی تهویه می شود ، مورد اجرا قرار می گیرد .

مزایای این روش:

 

 • ساخت و اجرای سریع تر
 • دقت بیشتر بر کیفیت کار صورت گرفته
 • کاهش ترافیک کارکنان در کارگاه اصلی ساخت و ساز
 • وجود تجهیزات تخصصی و اختصاص یافته به پوشش دهی صنعتی
 • اایمنی بالا و متناسب با انجام کار مد نظر
 • در کل ارائه خدمات بهتر و با کیفیت بیشتر

 

اجرای پروژه های پوشش دهی ضد حریق دکوراتیو و صنعتی

 

در ابتدای امر اجرای پوشش های ضد حریق حلال آب و یا پایه سیمانی و یا گچی ، بایستی این امر توسط کارشناسان و معماران پروژه مشخص شود که سطوح مورد نظر در زیر کار می ماند و یا این که به عنوان نما و جلوه ی بصری مورد استفاده قرار می گیرد یا خیر.

اجرای این پروژه ها با مانور بالا در خارج از کارگاه نیز امکان پذیر می باشد ، اما نیاز به دقت بیشتر و مراقبت و توجه دارد. این به این دلیل است که برخی از آسیب ها در حمل و نقل اجتناب ناپذیر است.

 هرچند اگر ، حمل و نقل هم  با دقت صورت پذیرد و برای کاهش خرابی تلاش شود.  اما باز هم غیرممکن است ،که سطوح فلزی آسیب نبینند، که همین مسئله کمی کار اجرای نهایی را سخت می کند.

 

پوشش هایی دارای فیلم خشک ضخیم معمولا بر پایه ی رزین های  اپوکسی هستند و به طور معمول پوشش با ضخامت فیلم خشک بیشتر ، نسبت به فیلم های نازک عملکرد بهتری نیز دارد.

این پوشش ها و عایق های حرارتی سخت و بادوام هستند و در ابتدا برای حریق های از نوع هیدروکربنی ساخته شده بودند ، که دراین نوع از حریق های شیمیایی شاهد حرارت بسیار بالایی هستیم که  برای اکثر پروژه های کاربردی صنعتی و تجاری استفاده می شود.

هر چند تعدادی از تولید کنندگان ، مجصول اپوکسی ضد حریق خود را برای استفاده در آتش سوزی سلولز اصلاح کرده اند.

این مواد اصلاح شده معمولاً خواص دکوراتیو نیز دارند و در شرایطی استفاده می شود که در آن مزایای پوشش های درخشان و براق از لحاظ ظاهر، وزن و ضخامت مورد نیاز است . نمونه های اخیر اجرا شده از این رزین نمونه ای در اسکلت خارجی ساختمان های بلند و محیط های دریایی مورد استفاده قرار گرفته است.

نسبت گسترش  انبساط  برای فیلم های ضخیم ، بسیار پایین تر از مواد فیلم نازک است و  معمولا حدود ۱ به ۵ می باشد .

 

dekor firproofing

 

پوشش های ضد حریق پاششی

 

پوشش های ضد حریق پاششی به طور گسترده و رواج یافته در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد ، اما در انگلستان کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 این پوشش ها این مزیت را دارند که می توان از آن ها برای پوشش اشکال و جزئیات پیچیده به اصطلاح دستگیر استفاده کرد و همچنین هزینه های این عایق با افزایش ضخامت  قابل ملاحظه نیست.

این نوع از هزینه ها به دلیل این است که بیشتر هزینه مربوط به تامین تجهیزات می باشد و سهم کم تری را برای مواد می پردازند .

بعضی از این پوشش ها نیز می توانند در مورد حریق های هیدروکربنی نیز به کاربرده شوند.

پوشش های ضد حریق پاششی برای مقاصد زیبایی شناسی  و دکوراتیو مناسب نیستند.